eea grantsnorway grantserb sk

Aktivity projektu:



  •     Aktivita 1   
  •     Aktivita 2    
  •     Aktivita 3    
  •     Aktivita 4    


Kvantifikáciu množstva a zloženia plastových odpadov z elektrických a elektronických zariadení na Slovensku vhodných pre využitie v stavebníctve.

Spracovanie štatistických údajov: hlásení výrobcov elektrozariadení a kolektívnych systémov zberu a nakladania s WEEE za príslušné kalendárne roky dostupné na MŽP SR, ročných správ o činnosti vybraných kolektívnych systémov zberu WEEE (napr. Envidom), správ a iných štatistických údajov od rozhodujúcich spracovateľov WEEE v SR, štatistických informácií zo systému RISO prevádzkovaného Centrom odpadového hospodárstva SAŽP v Bratislave, údajov získaných z detailnej analýzy na úrovni lokálneho spracovateľa WEEE, údajov, odhadov a výpočtov dostupných v odbornej literatúre. Významným referenčným zdrojom pre kvantifikáciu množstiev odpadových plastov z recyklácie WEEE na národnej úrovni boli aj údaje získané pri bilancii vzniku a nakladania s WEEE u lokálneho spracovateľa odpadov.

Správa:
TU vo Zvolene, Prípravné štúdie zamerané na kvantifikáciu množstva plastových odpadov z elektronických a elektrických zariadení (WEEE: „Waste Electrical and Electronic Equipments“) vhodných pre využitie v stavebníctve na národnej a lokálnej úrovni.


Komplexný výskum charakteristík plastovej drviny a parametrov cementových kompozitov  s obsahom plastového odpadu

Analýza významu prechodovej zóny v okolí kontaktu plastovej drviny a cementovej pasty pre pevnosti väzby medzi povrchom plastových zŕn a cementovou matricou. Boli analyzované spôsoby úpravy povrchu plastového kameniva za účelom zlepšenia prechodovej zóny z hľadiska pevnosti väzby. Hodnotiacim kritériom úpravy povrchu plastového kameniva bola zmáčavosť povrchu plastov a kontaktný uhol. Na základe uvedených analýz boli v experimentálnej časti stanovené základné parametre plastovej drviny a stanovené druhy plastov v drvine. Boli stanovené objemové hmotnosti a sypné objemové  hmotnosti drviny, medzerovitosti, objemové hmotnosti zrna plastovej drviny (hustoty), sitový rozbor drviny, jeho zhodnotenie – zrnitosť, kontaktný uhol na rozhraní plast/voda. Bola pripravená plastová drvina s upraveným povrchom, z nej boli vyrobené a odskúšané vzorky s modifikovaným plastovým kamenivom. Výsledkom bolo zhodnotenie a závery vplyvu druhu plastu a úprav jeho povrchu na mechanické vlastnosti cementovo plastových kompozitov.

Správa: ÚSTARCH SAV, Komplexný výskum a zlepšovanie vlastností plastovej drviny vo väzbe na zvyšovanie úžitkových parametrov plastovej drviny a z nej vyrábaných kompozitov.


Experimentálne sledovanie správania plastovo-cementových kompozitov pri rôznych fyzikálno-mechanických namáhaniach a aplikácia technológie výroby v polo prevádzke.


Návrh receptúr – zloženia surovín (prírodné kamenivo, plastová drvina, cement, voda, prísady) pre výrobu cementovo plastových kompozitov. Vývoj bol zameraný na betón pre výrobu prefabrikátov a transportný betón. Vývoj pozostával z výroby skúšobných vzoriek, skúšania mechanických vlastnosti: pevnosť a pružnosť, dotvarovanie, skúšania izolačných vlastnosti: priepustnosť vody a vodnej pary, tepelná vodivosť. Výsledky skúšok boli vyhodnocované porovnaním s vlastnosťami klasických ľahkých betónov – keramzitbetónu.
Správa: ÚSTARCH SAV, Experimentálne sledovanie správania plastovo-cementových kompozitov pri rôznych fyzikálno-mechanických namáhaniach a aplikácia technológie výroby v polo prevádzke.

Oblasti možného využitia plastovej drviny, riešenie problému premenlivosti parametrov plastovej drviny pri jej produkcii, problém špecifických vlastností plastovej drviny vyplývajúcich z tvaru zŕn a zrnitosti. Analýza možnosť preferovaného využitia tých druhov plastov z WEEE, ktoré v zmesnej drvine prevažujú (hlavne ABS, PS a TS) pre konštrukčné ľahké betóny a špeciálne aplikácie. Problematika nezaradenia plastov  medzi ľahké kamenivá v technickej norme pre ľahké kamenivo.
Správa: SINTEF Building and Infrastructure, Trondheim. Hodnotenie možností využitia plastového odpadu z elektrických a elektronických odpadov ako ľahkého kameniva v cementových kompozitoch.

Optimalizácia tokov odpadových plastov vznikajúcich na technologickej linke závodu na recykláciu elektroodpadov vo všetkých fázach recyklačného procesu tak, aby sa získaval finálny výrobok (plastová drvina) so zložením plastov a zrnitostným zložením plastov použiteľným ako zložka pri výrobe plastovo-cementových kompozitov. Testovanie výroby kompozitov s obsahom plastovej drviny dodanej recyklačným závodom v stavebnom závode podľa navrhnutých technologických postupov.
Dokumentácia: Peter Bolek – EKORAY a MBM-STAV, Námestovo


Monitorovanie chemického zloženia odpadových plastov, nebezpečných   a ekotoxikologických vlastností plastovo-cementových kompozitov a ich dopadov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva

Ekotoxikologická analýza cementovo plastových kompozitov vyhotovených z odpadových plastov z recyklácie elektroodpadov využiteľných v sektore stavebníctva na výrobu kompozitov a iných stavebných surovín/výrobkov s podstatným zastúpením odpadových plastov. Požiadavkou bolo stanovenie obsahov nebezpečných látok prítomných v odpadových plastoch z recyklácie WEEE v zmysle smernice EP a Rady 2002/95/ES o obmedzení používania niektorých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (RoHS), ako aj realizácia chemických a ekotoxikologických analýz realizovaných na odpadových plastoch a/alebo plastovo-cementových kompozitov zhotovených z týchto plastov na vzorkách individuálne separovaných odpadových plastov známeho druhu. Cieľom takýchto analýz a rozborov bola eliminácia potenciálnych environmentálnych, zdravotných a ekologických rizík ktoré by mohli vzniknúť pri uvedení stavebných výrobkov zhotovených z odpadových plastov na trh.
Správa: TU vo Zvolene„ Monitorovanie chemického zloženia odpadových plastov, nebezpečných
a ekotoxikologických vlastností plastovo-cementových kompozitov a ich
dopadov na životné prostredie“

Sledovanie a riadenie kvality pracovného prostredia počas realizácie aktivity 3 v recyklačnom závode pri separácii a spracovaní/úprave plastov z elektroodpadov a pri výrobe plastovo-cementových kompozitov v stavebnom závode, z hľadiska prítomnosti a zloženia tuhých znečisťujúcich látok tak, aby bola zabezpečená ochrana zdravia pri práci.
Správa: Peter Bolek – EKORAY, Námestovo, Správa a dokumentácia o prašnosti ovzdušia v pracovnom prostredí recyklačného závodu a stavebného závodu z pohľadu ochrany zdravia pracujúcich.